Ekosistemin bir parçası olan birçok sensör seçeneği

HW group, her türden sensörün çözümün önemli bir parçası olduğu bir izleme ekosistemi üretir. Çok çeşitli sensörleri avantajımız olarak görüyoruz. HW grubu, kablolu sensörlere dayalı herhangi bir büyüklükteki bir proje ile hemen hemen her müşteriyi memnun edebilir.

Profesyoneller tarafından çevresel izleme için kullanılan en popüler sensör ve dedektör seçeneklerinden bazılarına bir göz atalım

  • Sensörler : RJ11 (1 Kablolu) veya RJ45 (RS-485) bağlantı noktasına bağlanır. Sensörler, örneğin -23,4°C veya %32,7 bağıl nemde sürekli bir değer sağlar. Cihaz izleme (SensDesk Portal), güvenli değer aralığını izleyebilir ve değer aralığın dışında değişirse bir e-posta veya SMS uyarısı gönderebilir. Yalnızca HW grubundaki sensörleri kullanabilirsiniz.
  • Dönüştürücüler ve Genişleticiler (converters, expanders) , diğer veri yolu veya arabirim türlerini standart izleme HW grubu cihazlarına bağlamanıza olanak tanır. Dönüştürücüler giriş olarak sürekli bir değer (0-10V / 4-20 mA) kullanır.
  • - Bir DI girişine (yeşil konektör) bağladığınız Detektörler 0/1 değeri sağlar. Tipik bir örnek, röle çıkışlı bir duman dedektörü veya bir kapı açma dedektörüdür (kapı açık/kapalı). İzleme cihazı (SensDesk Portal) alarm değerine geçişi izleyebilir ve e-posta veya SMS alarmı gönderebilir. Bu tanımdaki dedektör global bir üründür. Herhangi bir üreticinin röle çıkışına sahip dedektörleri herhangi bir HW grubu cihazının DI girişine bağlayabilirsiniz.

RJ11 (1-Wire) 60m Maks. Mesafe/ RS-485  1000m Maks. Mesafe

Sensörlerden bahsederken, HWgroup'ta önemli bir farkla iki yaygın seçenek mevcuttur: Sensör ile cihaz arasında RJ11 bağlantı noktası başına maksimum 11 metre mesafeye izin veren RJ11 (1-Wire). Maksimum 1000 metre mesafeye izin veren RS-485 standardı.

 

Bu iki standart türü arasındaki bu özel fark, RS-485'i endüstriyel ölçekli izleme projeleri için mükemmel bir aday haline getirirken, tam otomatik algılamalı RJ11 seçeneği, veri merkezleri veya depolar gibi daha küçük projeler için daha uygundur.

Dondurucu ve Buzdolapları için Sıcaklık Takibi

 
 

1-Wire veya RS-485 tabanlı sıcaklık sensörlerine, hassas çevre koşullarının izlenmesinin gerekli olduğu birçok alanda ihtiyaç duyulur: farmasötik kullanım için kriyo depolama, mağazalarda ve depolarda buzdolabı sıcaklığı ve daha pek çok potansiyel uygulama. HW grubu, izlenen ortam için katı gereksinimlerin olduğu her türlü uygulama için özel sıcaklık sensörleri sunar. Bu nedenle, -200°C ila +160°C aralığında doğru bir değerin izlenmesi gereken durumlar için özel olarak tasarlanmış RJ11 (1 Telli) tabanlı bir PT100 Frost sıcaklık sensörü üretiyoruz.

Kolay Kurulum İçin Yassı Kablolu Sıcaklık Sensörü

Temp-1Wire-Flat, buzdolaplarında kullanılmak üzere tasarlanmış benzersiz bir sıcaklık sensörüdür. Özel yassı kablo, bir buzdolabının kapısından aralık oluşturmadan geçerek içeride sabitlenmesini sağlar. Buzdolabı muhafazasını delmeye gerek yoktur ve kurulumu oldukça kolay ve hızlıdır. Kablo, buzdolabı kapılarının 1000 döngü açılıp kapanması için tasarlanmıştır.

Dış / İç Sıcaklık ve Nem Kombine Sensörleri

Buna ek olarak, HW group, müşterinin tek bir pakette 4 adede kadar sensör değerine sahip olabileceği çok çeşitli dış ve iç mekan kombine sensörleri üretir - tek bir kaygan pakette 4 izlenen değer sağlayan THPVoC sensörümüzde olduğu gibi: Sıcaklık, Bağıl Nem, Barometrik Basınç ve VOC (Uçucu Organik Bileşikler). Bu, küçük ama çok yönlü bir iç mekan sensör paketine ihtiyaç duyduğunuzda mümkün olan en iyi kombinasyondur.

Dış Ortam Bağıl Nem Sensörü

HTemp-1-Wire Dış Mekan Sensörü gibi dış mekan sensörlerimizle, dış ortam koşulları hakkında endişelenmeden hem sıcaklığı hem de bağıl nemi aynı anda ölçebilirsiniz. Bu sensör, dış mekanlarda kullanılmasını sağlayan -30 ila 85°C sıcaklık aralığında çalışır. Ek olarak, bu özel dış mekan sensörü, bağ, sera izleme gibi bazı uygulamalarda çok önemli olan bir değer olan çiy noktasını hesaplamanız gerektiğinde kullanışlıdır.

Dönüştürücüler (60V / 0-20mA / 4-20mA)

Dönüştürücüler, kullanıcıların analog tip probları (sensörleri) standart izleme HW grubu cihazlarına bağlamasına olanak tanır. HW grubu, cihazlarımızla kullanılmak üzere üç farklı tipte dönüştürücü üretmektedir. Değerler LAN veya GSM üzerinden değiştirilebilir. Akım belirli bir aralığın dışına çıktığında, bir e-posta veya SMS gönderilir. SNMP veya Modbus/TCP tabanlı uzaktan izleme sistemlerine bağlanabilir.
  • 60V 1 Wire-UNI : 1Wire-UNI çıkışlı 60VDC'ye kadar galvanik olarak izole edilmiş voltaj sensörü. Tipik uygulamalar, endüstriyel sensörlerin voltajının (0-10V) veya akü voltajının ölçülmesini içerir. Genellikle telekomünikasyonda 48V güç kaynaklarını ölçmek için kullanılır (48V standardı). Yüksek doğruluk, 0-10V uygulamalar için kullanıma izin verir, sensörler iki RJ11 konektörü kullanılarak zincirleme bağlanabilir. Bu dönüştürücü, 1Wire-UNI veri yolundan veya harici bir güç kaynağından güç alır.
  • 0-20 mA 1 Wire-UNI : 1Wire-UNI veri yolu için izole DC akım sensörü. 0-20mA aralığındaki akımları ölçmek için sensör. Tipik olarak 0/4 ila 20mA çıkışlı bir endüstriyel probu ayrı bir güç kaynağına bağlamak için kullanılır (örn. bir depodaki yakıt seviyesini ölçmek için). Sensörler, iki RJ11 konektörü kullanılarak zincirleme bağlanabilir. Dönüştürücü, 1Wire-UNI arabirimi üzerinden veri yolundan güç alır, bu da aktif bağlantı noktası başına maksimum 2 sensöre izin verildiği anlamına gelir.
  • 4-20 mA 1 Wire-UNI : RJ11 1W-UNI veri yolu için izole DC akım sensörü. Harici 4-20mA problar için RJ11 ile çalışan bir dönüştürücüdür. Tipik olarak 4-20mA arayüzlü bir endüstriyel probu bağlamak için kullanılır - 2 telli akım döngüsü ("lavabo" tipi). İki RJ11 konektörü kullanılarak zincirleme bağlanabilir. Bu dönüştürücüyle birlikte harici bir 12-30V güç kaynağı önerilir.

Sensör Kablolaması – Zincirleme (Daisy Chain) Box2 / Rack19" Sensörler

HW group, daha uzun veya daha karmaşık kurulumlar için sensörleri zincirleme (daisy chain) dizilimi ile bağlama seçeneği sunar. Box2 ve Rack19" sensörlerimiz, ilk bağlanan RJ11 bağlantı noktasından itibaren toplam 60 metre uzunluğunda zincirleme bağlanabilir. Örneğin, Poseidon2 4002'nin toplamda 16 adet 1Wire sensör destekleyen 6 adet RJ11 bağlantı noktasına zincirleme dizilimi yapılabilmesinin nedeni budur.

Sensör Kalibrasyon Özellikleri

USB kalibratör, çoğu sensör için ölçülen değerleri ayarlamanıza yardımcı olur. RJ11 aracılığıyla HWgroup'un cihazına üçüncü taraf (analog) bir sensör bağlamak istiyorsanız, USB kalibratörüne ihtiyacınız olacaktır. Örneğin, 4-20mA analog çıkışlı bir radar mesafe sensörü. USB kalibratörünü kullanarak 4mA = 1m mesafe ve 18mA = 5m mesafe tanımlayabilirsiniz. HW grubunun cihazları daha sonra mesafeyi metre cinsinden gösterecek ve artık mA değerlerini kullanmayacaktır. Dönüşümün doğrusal olması gerekmez, 8 değer için bir matris vardır.

Özet
HW group, mümkün olan her uygulama için çok çeşitli kablolu sensörler üretmektedir. Ve USB kalibratörü ve dönüştürücünün yardımıyla, hemen hemen tüm diğer üçüncü taraf sensörleri HW grubu monitöre bağlamak mümkündür. Zincirleme bağlantı ile, herhangi bir boyuttaki veya pazara özgü bir projeye çok sayıda sensör kurulabilir.